top of page

Son Haberler

Kripto Paralar

Haftalık Analizler

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.

0x (ZRX) Nedir?

0x (ZRX), 2016 yılında 0x platformu tarafından çıkarılmış ZRX kritpo para birimidir. 0x (ZRX), Ethereum blockchain sistemi olan ERC-20 tabanlı bir kripto para birimidir.

0x (ZRX), 2016 yılında 0x platformu tarafından çıkarılmış ZRX kritpo para birimidir. 0x (ZRX), Ethereum blockchain sistemi olan ERC-20 tabanlı bir kripto para birimidir.

0x (ZRX) Nedir? 0x (ZRX), 2016 yılında 0x platformu tarafından çıkarılmış ZRX kritpo para birimidir. 0x (ZRX), Ethereum blockchain sistemi olan ERC-20 tabanlı bir kripto para birimidir. 0x, Ethereum blockchaini ve merkeziyetsiz borsalar için bir açık protokoldür. 0x geliştiricileri ilerde tüm varlıkların bir token karşılığı olacağına dair bir inançları olduğu için tüm bu tokenlerin birbirleri ile değiştirilebilmesini sağlayacak güvenilir bir platform inşa etmeyi amaçlamışlardır. Bu platform ile kullanıcılar akıllı sözleşmeler ile merkeziyetsiz borsalar aracılığıyla değişimlerini yapabileceklerdir.

0x (ZRX) Nasıl Çalışır? Dünya genelinde kripto para birimi sahip olabilmenin en kullanışlı ve hızlı yolu borsalar üzerinden reel para birimleri ile banka veya farklı ödeme yöntemleri ile satın almaktadır. Merkezi olan borsalar bu hizmeti sağlamakta ve güvenliği sorumluluğu altına almaktadır. Merkezi borsaların belirli bir merkeze bağlı olması bazı kullanıcılar tarafından güvenilir görülmemektedir. Bu nedenle merkeziyetsiz borsaları tercih etmektedirler. Merkeziyetsiz borsalar tek bir kişi veya şirkete bağlı olmadığı için merkezi borsaların kapanması gibi riskleri bulunmamaktadır. Devletlerin yasal düzenlemeler ile kripto para alışverişlerinden vergi alınması halinde, bu vergiden kaçılabilmesini sağlamaktadır. Merkeziyetsiz borsaların dezavantajları ise hacimlerinin çok düşük olması ve tüm işlemlerin blockchain üzerinde yapılması nedeniyle hem çok yavaş işlem görmesi hem de çok yüksek işlem ücretleri alınmasıdır. Blockchain ağındaki yoğunluğa göre işlem süresi ve işlem ücretlerinde dengesizlik bulunmaktadır. 0x (ZRX) protokolü bu noktada merkeziyetsiz borsaların dezavantajlarını düzenlemeyi amaçlamaktadır. 0x protokolü üzerine kurulan merkeziyetsiz borsalarda, tüm işlemler önce blockchain ağı dışında gerçekleştiriliyor sonrasında blockchain ağına işlenmektedir. 0x protokolü bu işlem için bir ücret almamaktadır ancak protokol üzerine kurulan merkeziyetsiz borsalar işlem ücreti alabilirler. 

Comentarios


bottom of page