top of page

Son Haberler

Kripto Paralar

Haftalık Analizler

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.

Immutable X (IMX) Nedir?

Immutable X (IMX), Ethereum blockchain ağındaki NFT’ler için ilk katman-2 protokolü ve ölçeklendirme çözümüdür.

immutable x IMX coin

StarkWave ile ortaklaşa oluşturulan açık kaynak kodlu Immutable X, geliştiricilerin kendi merkeziyetsiz uygulamalarını inşa etmelerine olanak tanıdığı gibi kullanıcılarının NFT pazar yeri Immutable X Exchange aracılığıyla düşük ya da sıfır gaz ücretli NFT işlemleri yapmasını sağlamaktadır. Üstelik Immutable X, Ethereum ağındaki diğer pazar yerlerinden yaklaşık 600 kat daha fazla bir saniye başına işlem (TPS) kapasitesine sahiptir.

Immutable X teknolojisi OpenSea, Illivium, ECOMI gibi önemli partnerler tarafından kullanılmaktadır.

Immutable X’in yerel fayda tokenı (utility token) IMX ise bir ERC-20 tokenıdır ve platformun büyümesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuştur.


Immutable X’in avantajları nelerdir?

Immutable X, Ethereum blockchaininde daha hızlı, gaz ücretsiz ve daha güvenli şekilde işlem yapabilmeyi mümkün kılmaktadır. Immutable X, bir saniye başına 9 binden fazla işlem gerçekleştirebilmektedir.

Immutable X aracılığıyla sıfır gaz ücretiyle eşler arası işlem yapılabilir. Bir NFT sanatçısı, Immutable X üzerinden gaz ücreti ödemeden eserini ya da eserlerini mintleyebilir. Üstelik protokol, ERC-721 ve ERC-1115 token standartlarını da desteklemektedir.

Immutable X ile karbon-sıfır NFT’ler üretmek mümkündür. Protokolün bir diğer avantajı, Ethereum tabanlı diğer NFT pazar yerleriyle yarışa girmemesidir. Aksine, Immutable X ile mintlediğiniz bir NFT’yi OpenSea, Mintable gibi önemli pazar yerlerinde de satabilirsiniz.

Protokol, NFT alıcıları ve satıcıları için yüksek likidite sağlamasıyla da dikkat çekmektedir. Ayrıca Immutable X, kullanıcılarına iki ayrı sıfır-bilgi ispatı sisteminden birini seçme şansı verir: Sıfır-bilgi toplamaları (ZK Rollups) ve Validium.


Immutable X nasıl çalışır?

Ethereum blockchain ağındaki NFT’lere odaklanan ilk katman-2 protokolü ve ölçeklendirme çözümü olan Immutable X, Immutable (eski Fuel Games) tarafından StarkWave ile ortak geliştirilmiş bir teknolojidir.

NFT’ler, üzerindeki bulundukları blockchain ağının güvenliği ve itibarı kadar uygulanabilirdir. Aynı zamanda Ethereum blokchainine eklemlenen ilk sıfır-bilgi toplaması olan Immutable X teknolojisi, güvenlik ve hız bakımından Ethereum blockchainindeki NFT’lere benzersiz bir katkı sunmaktadır.

Immutable X, kullanıcılarına iki farklı sıfır-bilgi ispatlama sistemi arasından seçim yapma şansı sunmaktadır. Bunlardan biri, toplamalardır; diğeri ise Validium sıfır-bilgi ispatı sistemidir.

Sıfır-bilgi toplamaları, çok sayıda işlemi belirli bir tek işleme bağlayan bir katman-2 güvenliğidir. Bu belirli işlem daha sonra akıllı sözleşmeler tarafından ayrı ayrı işlemler halinde analiz edilir. Sıfır-bilgi toplamaları, blockları doğrulamak için gereken depolama hacmini ve hesaplama kapasitesini azaltmakta; bu şekilde işlem maliyetini ve süresini de düşürmektedir. Bunun yanı sıra sıfır-bilgi toplamaları, kullanıcının varlıklarının güvenliğini riske etmeden sınırsız ölçeklenebilirlik ve anında işlem kabulü sağlamaktadır.

Sıfır-bilgi toplamaları, verileri zincir üstünde bulundurur ve kullanıcıyı varlıkları üzerinde tam hakimiyet tanır. Validium ise sıfır-bilgi toplamalarına çok benzer bir sistem olsa da verileri zincir dışında tutmaktadır. Validium’da zincir üstü veriler için az da olsa ödeme yapılması gerekmemektedir. Ayrıca Validium, kullanıcıların verilerini zincir üstünde saklamadığı için daha fazla güvenlik vaat etmektedir.

Bütün bunlarla birlikte Immutable X, Ethereum blockchainindeki işlemler için daha az maliyetli, daha güvenli ve daha hızlı bir çözüm olmuştur.


Immutable X ve NFT pazar yerleri

Immutable X’in kendi NFT pazar yeri vardır ve burada üzerinden Ethereum (ETH), Gods Unchained (GODS), Immutable X (IMX) ve USDC ile işlem yapmak mümkündür.

Ancak Immutable X, işbirliğine gittiği diğer pazar yerlerinde de gaz ücreti ödemeden NFT mintlemeyi olanaklı kılmaktadır. OpenSea ve Mintable, bu pazar yerlerinden ikisidir. Immutable X ile buralarda işlem yapmak ise epey kolaydır. Yalnızca Web-3 desteklı bir cüzdanı Immutable X hesabına bağlamanız, ardından bu pazar yerlerine hesabınızla giriş yapmanız gerekmektedir.


IMX Token

IMX token, NFT yaratıcılarını, geliştiricileri ve profesyonelleri destekleyerek Immutable X’i büyütmek için yaratılmıştır. IMX, NFT’lerin onaylanmasını ve doğrulanmasını da hızlandırmaktadır.

IMX token, temelde üç işe yaramaktadır:

  • Stake edilerek staker’larına ödüller getirmek,

  • İşlem ücretlerini ödemek,

  • Oy vererek yönetişime katılmak.

Masimum IMX token arzı 2 milyardır.

Comments


bottom of page