top of page

Son Haberler

Kripto Paralar

Haftalık Analizler

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.

Near Protocol (NEAR) Nedir?

Near (NEAR) protokolü, topluluk tarafından çalıştırılan bir bulut hesaplama platformu olarak kavramsallaştırılan, akıllı sözleşme özellikli, halka açık bir blok zincirdir.

Near Protocol Near coin

NEAR Protocol (NEAR) Nedir?

NEAR Collective (NEAR Kolektifi) tarafından oluşturulan NEAR, üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) oluşturulabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu açıdan bir Ethereum (ETH)rakibi sayılabilir.

NEAR protokolü, geliştirici ve kullanıcı dostu bir platform oluşturmaya odaklanmıştır. Bu amaçla NEAR, yalnızca kriptografik cüzdan adreslerinin aksine insanlar tarafından okunabilir hesap adları getirmiştir. Ayrıca NEAR protokolü ile yeni kullanıcılar, bir cüzdana ihtiyaç duymadan dApp’ler ve akıllı sözleşmelerile etkileşime girebilir.

NEAR üzerinde oluşturulan önemli projelere örnek olarak NFT mintleme platformu Mintbase ve geliştiricilerin varlıklara, emtialara, gerçek dünya olaylarına ve daha fazlasına dayalı piyasalar oluşturmasına olanak tanıyan Flux protokolü verilebilir.


NEAR token projesi

NEAR protokolünün yerel kripto parabirimi NEAR tokendır. Ağdaki işlem ücretleri ve depolama ödemeleri NEAR token ile ödenir. NEAR token, işlem doğrulayıcıları olarak ağ konsensüsünün sağlanmasına katılan token sahipleri tarafından stake de edilebilir. Bu işlem doğrulayıcıları, hizmetleri için yıllık bazda toplam NEAR arzının yüzde 4,5'ine tekabül eden bir NEAR token ödülü alır.

Ayrıca, akıllı sözleşmelerin yarattığı işlem ücretlerinin bir kısmı da ilgili akıllı sözleşmeyi oluşturan geliştiriciye verilir.


Near (NEAR) projesinin kurucuları kimlerdir?

Near (NEAR), 2018’de, eski Microsoft çalışanı Alexander Skidanov ile geliştirici Ilya Polosukhin tarafından yaratıldı. 2018’den beri NEAR ekibi Facebook, Google, Niantic gibi şirketlerden geliştiricilerin katılımıyla yaklaşık 50 kişi oldu.

NEAR ekibinin neredeyse tüm üyeleri Rusya ve eski Sovyet ülkelerinden isimlerden oluşmaktadır.

NEAR token istatistikleri

NEAR token, 22 Nisan 2020’de piyasaya çıkmıştır. Maksimum arzı 1.000.000.000 NEAR token olan NEAR, şu şekilde dağıtılmaktadır:

  • %17,6: Finansörler

  • %17,2: Topluluk Hibe Programları

  • %14: Çekirdek Katkı Sunanlar

  • %12: Topluluk Satışı

  • %11,7: Erken Ekosistem

  • %11,4: Operasyon Hibeleri

  • %10: Vakıf Bağışı

  • %6,1: Küçük Finansörler


Near (NEAR) projesini özel yapan nedir?

Son dönemde merkeziyetsiz uygulamalar büyük popülerlik kazandı. Ancak bu durum, kripto para dünyasındaki ölçeklenme sorununun da artmasına neden oldu. Özellikle Ethereum (ETH), kullanımının hızla artmasıyla bu sorunu ciddi biçimde yaşamaya başladı. Buna karşı ETH içinde çeşitli çözümler getirilse de NEAR gibi projeler tamamen yeni mimarilerle yepyeni blok zincirleri oluşturmaya karar verdi.

Near (NEAR) protokolü, blok zincirleri önemli ölçüde etkileyen bu ölçeklenebilirlik sorununa çözüm olarak parçalama (sharding) mekanizmasını uygulamaktadır. Parçalama, ağı parçalara bölerek veya bölümlere ayırarak düğümler üzerindeki hesaplama yükünü azaltır.

NEAR, Hisse Kanıtı (Proof-of-Stake - PoS) fikir birliği algoritmasını kendine özgü biçimde kullanır. Çağ olarak adlandırılan ve yaklaşık olarak her 12 saatte bire tekabül eden bir zaman diliminde doğrulayıcıları seçmek için bir açık artırma sistemi kullanılır. Böylece, daha büyük payları olan, yani daha fazla NEAR token stake eden doğrulayıcılar, fikir birliği sürecinde daha fazla etkiye sahip olur.


Whitepaper: NEAR token

NEAR token whitepaperında Near protokolü, “sistemlerin tasarlanma, uygulamaların oluşturulma ve internetin çalışma şeklini değiştirme potansiyeline sahip bir merkeziyetsiz uygulama platformu” olarak tanımlanmaktadır.

Near protokolü “basit bir amacı olan karmaşık bir teknolojidir” ve “geliştiricilerin ve girişimcilerin, para ve kimlik gibi yüksek değerli varlıkları güvence altına alırken, bunları tüketicilerin erişebileceği kadar performanslı ve kullanılabilir hale getiren uygulamaları kolayca ve sürdürülebilir bir şekilde oluşturmasını” amaçlamaktadır.


NEAR token nasıl alınır?

NEAR token güvenilir kripto para borsalarıüzerinden alınıp satılabilir. Türkiye’de, Türk lirası ile Bitlo üzerinden NEAR TRY paritesinde işlem yapmak da mümkündür.


Near (NEAR) Sıkça Sorulan Sorular

Near (NEAR) ne işe yarar?

Near (NEAR) protokolü, geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturması için tasarlanmıştır.

Near (NEAR) ölçeklenebilirlik sorununu nasıl çözer?

Near (NEAR), ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için parçalama (sharding) yöntemini uygulamaktadır.

NEAR token ne işe yarar?

NEAR token, Near protokolünün yerel kripto para birimidir. NEAR token ağdaki işlem ücretlerinin ödenmesinde ve staking amacıyla kullanılır. Aynı zamanda sahiplerine yönetişimde söz hakkı verir.

Comments


bottom of page