top of page

Son Haberler

Kripto Paralar

Haftalık Analizler

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.

Quant (QNT) Nedir?

Quant Network projesi, blok zinciri arasında birlikte çalışabilirliği ve küresel ağlar ile zincirler arasında daha fazla esneklikle bağlantı kurulmasını sağlamakla görevli Overledger blok zinciri işletim sistemini ve QNT tokenını kapsamaktadır.

quant QNT coin

2015 yılında e-iş ve stratejik yönetim alanında eğitim geçmişine sahip teknoloji uzmanı olan Gilbert Verdian, işletme alanında doktora sahibi Paolo Tasca ve enerji bilimi alanında çalışan Colin Paterson Quant ekosistemini oluşturmuştur. Mayıs 2018’de ise Quant fikrinin geliştiği şirketin ICO’su gerçekleştirilmiştir.

Projenin temeli, Overledger platformu üzerinden işleyen blok zincirler için bir ekosistem olan Quant Network’tür. Overledger, blok zincirinde merkezi olmayan uygulamaların (dApps) oluşturulmasını kolaylaştırır. Overledger platformu, kapasiteyle sınırlı ayrı bir tek blok zinciri yerine çoklu blok zincirlerinin avantajlarını kullanabilmektedir.

Quant Network (QNT), ağın verimliliğini ve birlikte çalışabilirliğini azaltmadan blok zincirleri ve ağları küresel ölçekte birbirine bağlamak amacıyla Haziran 2018’de piyasaya sürülmüştür. Blok zinciri işletim sisteminin oluşturulması yoluyla birlikte çalışabilirlik sorununu çözen ilk proje olarak bilinmektedir.

Quant Network (QNT) projesi, farklı blok zinciri ağlarını bağlamak için bir işletim sistemi dağıtılmış defter teknolojisi ve Overledger ağı olarak inşa edilmiştir. Projeden, blok zincirler için inşa edilecek ilk işletim sistemi olarak bahsedilmektedir.

Overledger kullanan Quant Network (QNT)’ün temel amacı, farklı blok zincirleri arasında var olan boşluğu doldurmaktır. Projenin bel kemiği, Quant’ın gelecekteki dijital ekonomi ekosisteminin üzerine inşa edileceği ekosistem olarak adlandırılan Overledger ağıdır.

Overledger, geliştiricilerin müşterileri için (mApp’ler olarak bilinen) merkezi olmayan çok zincirli uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Geliştiricilerin ağ üzerinde bir mApp oluşturması için belirli miktarda Quant Network tokenlarına (QNT) sahip olmaları gerekir.

Quant Network projesinin kalbi, Overledger işletim sisteminin yardımıyla birden fazla blok zinciri arasındaki güven işlevlerini otomatikleştiren bir teknoloji olan Quant Network’üdür. Sistem, blok zincirleri ve ağları finansal hizmetler, sağlık hizmetleri ve diğerleri gibi küresel ölçekte çalışan ancak birlikte çalışabilirliğe engel yaratmadan, birbirine bağlamak amacıyla blok zincirler inşa eden ilk işletim sistemi olarak belirtilmektedir.

Overledger, geliştiricilerin ve işletmelerin müşterileri için merkezi olmayan çok zincirli uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan gelecekteki bir dijital ekonomi ekosisteminin etrafında inşa edilmesi gereken çekirdeği temsil etmektedir. Ayrıca Overledger’ın bir parçası olmak, yalnızca platform kullanım ücretlerini veya yıllık lisansları ödemek için kullanılan QUANT (QNT) tokenlarının kullanımıyla güvence altına alınacaktır.


Overledger Nasıl Çalışır?

Blok zincirleri arasındaki iletişim engellerinin kaldırılması ve mApp’lerin birden fazla farklı defter üzerinde çalışan dApp’ler olarak kullanılmasına yönelik destek, Overledger ekibini hem birlikte çalışabilirliği hem de ölçeklendirmeyi desteklemesi gereken bir mimari tasarlamaya yönlendirmiştir. Söz konusu mimari, aslında iletişim ağları ile kullanılan TCP/IP modellerinden esinlenmiştir. Geliştiriciler Overledger’ı, platformun hedeflerine ulaşmanın en iyi yolunun, bireysel görevleri gerçekleştiren katmanlara göre düzenlemenin olduğuna karar vermişlerdir, bu katmanlar aşağıdaki gibi açıklanmaktadır.


İşlem Katmanı

İşlem katmanı, defter teknolojisini kullanarak işlemlerin depolanmasını yönetir. Birkaç blok zinciri alanında fikir birliğine varmak için gereken tüm operasyonlara ev sahipliği yapar. Bu işlem, ilgili tüm işlemlerin tek bir katmana yerleştirilmesiyle kolaylaştırılmıştır ancak, belirli bir blok zincirinde yapılan işlemlerin kapsamı o alanla sınırlıdır. Başka bir deyişle diğer defterlerde de geçerli hale getirilemezler. Bu nedenle bu katman hem çeşitli hem de yalıtılmış defterlerden oluşur.


Mesajlaşma Katmanı

Mantıksal katman olarak da düşünülen mesajlaşma katmanı, ilgili olduğu düşünülen defterlerden alınan tüm bilgileri ele alır. İlgili bilgi türleri arasında akıllı sözleşme verileri, meta veriler ve işlem verileri bulunur. Meta veriler söz konusu olduğunda, eklenen dizeler genellikle yük olarak yorumlanabilecek zincir dışı mesajların özetini temsil eder. Bu katman aynı zamanda tüm işlem bilgilerinin depolanması ve birden fazla uygulama arasındaki mesajlaşmanın özetleri için de kullanılır.


Filtreleme ve Sıralama Katmanı

Filtreleme ve Sıralama katmanı, özellikle ayıklanan ve işlem bilgilerinden oluşan mesajları işler. Zincir dışı takas edilen bir hash aracılığıyla işlemde referans verilen mesajlar, sıralama ve filtrelemeye tabi tutulur. Filtreleme ve Sıralama katmanı, Mesajlaşma Katmanından kaynaklanan mesajlar arasında bağlantı kurmakla görevlidir. Bu katman ayrıca meta veriler için zincir dışı mesajları doğrular. Doğrulama motoru, işlem verilerinde tanımlanabilen uygulama gereksinimlerini kontrol eder. Örnek olarak, söz konusu uygulama, yalnızca belirli bir adresi içeren işlemleri kabul edecek şekilde ayarlanabilir veya transfer edilecek tokenlarda ödeme yapılması gerekebilir. Bu katmanda yapılan filtrelemeye bağlı olarak, uygulamalar yalnızca önceden tanımlanmış miktarda tokenın belirli bir adrese aktarılmasını içeren mesajları dikkate alabilir.


Uygulama Katmanı

Uygulama katmanında istenilen formata ve imzaya sahip olmalarına bağlı olarak geçerli sayılan mesajlar, ilgili başvuru durumlarını güncelleyebilir. Çeşitli uygulamalar aynı mesajları paylaşabilir veya diğer uygulamalarla ilgili mesajlara referans verebilir. Bu referanslar, mesaj özeti ile defter işlemlerine atıfta bulunan türünün tek örneği hash işaretçiler kullanır. İşaretçiler, belirli bir şifreleme hash’inin depolama konumuna atıfta bulunur. Ayrıca, veri tabanından bir işlemi seçmek ve değişmemiş durumunu doğrulamak için kullanılabilecek tanımlayıcılar olarak işlev görürler.


Quant Network (QNT) Kurucuları Kimlerdir?

Quant Network’ün yaratılması fikri, projenin CEO’su ve kurucusu Gilbert Verdian’ın sağlık sektöründe çalışırken doğmuştur. Verdian o zamanlar, çeşitli ağlarda kayıtlı ve birden çok veri kümesinde yer alan hastalar için kapsama alanı sağlamada birlikte çalışabilirliğin kilit rolünü tanımlamıştır.

Verdian, Quant Network’ten önce, bir Mastercard kart şirketi olan Vocalink’in bilgi güvenliği şefi (CISO), NSW Ambulans’ın baş bilgi yetkilisi, eHealth NSW’nin CISO’su ve Birleşik Krallık Adalet Bakanlığı’nın güvenlik lideri olarak görev yapmıştır.

İkinci kurucu ortak Dr Paolo Tasca, dağıtık sistemlerde uzmanlaşmış bir girişimci, aynı zamanda dijital ekonomisttir. Dr. Tasca, AB Parlamentosu, Birleşmiş Milletler ve dünya çapında çok sayıda merkez bankası için blok zincir teknolojileri konusunda özel danışman olarak hizmet vermiştir. Ayrıca fintech üzerine birkaç kitabın ortak yazarıdır ve Retail Blockchain Consortium’un kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanıdır.

Quant Network ekibi, blok zinciri teknolojisinin en etkili şekilde kullanıldığından emin olmak için mükemmeliyetçi bir seyir izleyerek en iyisini hedeflemektedir.


Quant Network Misyonu

Quant Network (QNT) ekibi ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel olarak birbirine bağlı bir şekilde çalışmaktadır.

Ağ, dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) kullanır ancak basitlik ve olası birlikte çalışabilirlik eksikliğinin yanı sıra farklı nesil sistemlerle entegre edilememesi, teknolojinin gerçek potansiyelini gerçekleştirmesini engellemektedir. Günümüzde DLT’ler çeşitli uygulamalar için hemen hemen her endüstride kullanım alanı bulabilmektedir. Bu aynı zamanda teknolojinin varoluş süreçlerini de yansıtır. Ortaya çıkabilecek sorun ise geliştiricilerin DLT veya blok zinciri çözümlerini kendi çıkarları için kullanmaları olur çünkü bu yaklaşımlar bu gibi projelere zarar verebilir.

Buna karşılık, Quant platformu standarttır ve protokolden bağımsızdır, işi basitleştirir ve sistemi herhangi bir ağa, dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir DLT’ye bağlayabilmektedir. Güvenli, basit ve uygun maliyetli şekilde bilgi ve değeri paylaşmaya ve bunları takas etmeye yardımcı olmaktadır.

Ayrıca Quant Network (QNT)’ün çözümleri kolay uygulama, odaklanmış yenilik ve güvenilir destek ile herhangi bir DLT’den en iyi şekilde yararlanılmasını sağlar.


Quant Network (QNT) Başarı Hedefi

Verdian liderliğindeki ekip, “Güven İnterneti” olarak adlandırılan gelecekteki bir konsepti ortaya çıkarmak için bir dizi sorunu çözmeye başlamıştır:

 • Blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojileri artan sayıda kullanım durumu bulmayı başarsa da, hem dahili defterler hem de harici ağlar arasında sorunsuz birlikte çalışabilirlikten yoksundurlar. Quant Network’ün bu boşluğu bir blok zincirinin “kayıp halkası” olarak kapatması gerekmiştir. Overledger, işlevsel bir arayüze sahip “sihirli” bir portaldan farklı olarak, belirli bir amaç için kullanılan herhangi bir ağa, diğer tüm blok zincirlerine bir ağ geçidi sağlamaktadır. Aynı durum, ekosistem içindeki her uygulama arasında istenen blok zinciri ile iletişimi desteklemek için de geçerlidir. Bunun yanı sıra birlikte çalışabilirlik, blok zincirler arasında değer aktarımı ile sınırlı değildir, aynı zamanda herhangi bir işlemin meta verilerine bir mesajın hash’ini ekleyerek mesaj ve veri alışverişini de kapsamaktadır. Böylelikle kullanıcılar, başka bir blok zinciri eklemek zorunda kalmadan, kaynak zincirinin güvenine ve güvenliğine güvenebilirler.

 • Belirli blok zinciri tabanlı çözümlerin geliştirilmesi, daha yüksek maliyetler ve teknolojik talepleri ardından getirmek zorunda değildir. Overledger, yüksek maliyetleri düşürmenin bir kısayolu olarak hizmet veren ve birden fazla zinciri kapsayan karmaşık altyapıya sahip olma gereksinimini ortadan kaldıran mimarisiyle, belirli sektörler için özel olarak hazırlanmış çözümlerin geliştirilmesini desteklemeyi ummuştur. Quant Network ile işletmeler yalnızca tek bir blok zincirine erişimle sınırlı değildir. Başka bir deyişle bu durum, platformun erişim sağladığı tüm blok zincirlerinden çeşitli özellikler uygulayabileceği ve sunabileceği anlamına gelmektedir.

 • Overledger, teknolojik olarak agnostik bir platformdur; Overledger ile çalışmak isteyen kullanıcılar, çeşitli ağlar ve blok zincirlerle bağlantı kurmaya çalışırken tek bir teknoloji sağlayıcıyla sınırlı değildir. DApps ile kullanım için blok zincirlerin çeşitli teknolojik ve iş gereksinimlerini karşılama ihtiyacına dayalı olarak en iyi sistemi seçmeye çalışmak karmaşık bir iş olabilir. Projenin arkasındaki ekip, kullanıcıların Overledger’ı kullanmalarına izin vererek hem yeni uygulamaların hem de özelliklerinin benimsenmesini hızlandırmayı umuyor.


Quant Network (QNT) Hazinesi

Quant Network ekosisteminin önemli yapılarından biri de Quant hazinesidir. Hazine, işletmelerin QNT tokenlarını doğrudan halka açık borsalardan satın almak adına kullanılacak lisanslar için fiat olarak ödeme yapmasını sağlamaktadır. Satın alınan QNT’lar, lisans süresince hazinede kilitli kalacaktır. Yenilenirse tekrar kilitlenir. QNT’lar, Quant Network ekosistemi büyüdükçe arzı sınırlamaya ve satın alma baskısı yaratmaya yardımcı olur.


Quant Network App Store Nedir?

Quant Network başlangıçta Bitcoin, Ethereum ve Ripple’ı içeren birden fazla defterdeki işlemleri okuma ve izleme yeteneğini gösterebilmiş ve platform geliştikçe bunlardan daha fazlası için destek ekleme sözü vermiştir. MApp’leri destekleyen aynı sistem, Quant Network ekibinin ekosistemindeki çeşitli gelir kaynaklarından biri olarak Quant Netwrok App Store üzerinde çalışmaya başlamasına izin vermelidir.

App Store’un aşağıda sözü geçen işlevleri sağlaması beklenmektedir:

 • Geliştiriciler MApp’ler oluşturabilir ve yayınlayabilir.

 • Uygulamalar, kullanım ve işlemler için sıfır ücretlendirme oranları sunabilir. Diğer seçenekler arasında işlem başına tek seferlik ücretler veya bir uygulamanın kullanımı ile isteğe bağlı aylık abonelik modeli bulunur.

 • Her durumda uygulamayı kullanmak isteyen müşterilerin, platforma erişim elde etmek için önceden belirlenmiş sayıda Quant (QNT) tokenını elde bulundurmaları gerekecektir.


Quant SAAS Nedir?

Quant Netwrok App Store’a ek olarak Quant, kurumsal ve ara katman yazılımı uygulamaları için kendi Hizmet OlarakYazılım’ı (Software-As-A-Service,

SaaS) başlatmayı da planlamıştır. Bunlar, çeşitli endüstrilerin taleplerine dayalı olarak bireysel sektörlerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış çözümler sunacaktır. Böylelikle geliştiriciler, sağlık, tedarik zinciri, devlet ve finansal hizmetler gibi sektörlere odaklanma sözü vermiş olur. Bu ürünlerden biri de sağlık kurumlarının sistemlerini blok zinciri yardımıyla çalışır durumda tutmalarına yardımcı olmak için kullanan Quant Health olarak bilinmektedir.


Quant Enterprise ve Middleware Ürünleri

Quant Network (QNT) ekibi, kullanıcılarının Quant platformunun merkezi olmayan yapısından ve çoklu zincirler arasında işlerlik sağlama potansiyelinden faydalanmalarını sağlayacak iş uygulamaları oluşturmayı hedeflemiştir. Kullanım durumları hala geliştirilmekteyken, ilgi çekici olabilecek alanlardan bazıları şu maddelerdir:

 • Elektronik sağlık kayıtları,

 • Merkezi olmayan mesajlaşma çözümü,

 • Anlaşma sözleşmeleri gibi ara katman ürünleri,

 • Kullanıcıların kimliğini doğrulamak ve blok zincirlerine erişim izni vermek için kullanılabilecek kimlik aracısı çözümü,

 • Fiat para birimi ağ geçitleri.

Quant Network ekibi bu ürünlere ek olarak, çeşitli internet ve blok zinciri sağlayıcılarına ve üreticilerine sunulacak olan çekirdek teknolojisi için lisanslama planı üzerinde de çalışmalarını sürdürmektedir.


Quant (QNT) Tokenları

QNT, asıl rolü Quant Network platformunun bir parçası olan belirli bir hizmete veya uygulamaya (MApp) dijital erişim sağlamak olan tokenlardır. Bu hizmet ve uygulamalara erişim hem kullanıcılara hem de geliştiricilere sağlanır.

Token sayısına ek olarak, erişim ücreti de sabit para birimi miktarına dayalı olacaktır. Örnek olarak, geliştiriciler ve işletmeler için aylık 10 ABD Doları tutarındaki tüketim ücretleri, Quant Hazinesine QNT tokenlarındaki eşdeğer fiyata dayalı olarak ödeme yapılmasını gerektirir.

Kullanıcı sayısındaki artış ve beraberinde QNT talebindeki değişimle birlikte platforma ve uygulamalara erişim için gereken toplam token sayısı, tokenların değerine ve dolaşımdaki sayılarına bağlı olarak değişebilir (Mart 2019 itibariyle bu rakamlar toplam arzdaki 14,6 milyonun 9 milyonunu aşmıştır.). Erişim ücretlerinin değerini itibari değerlere sabitlemek, fiyatı itibari paraya göre değişebileceğinden, geliştiricilerin daha esnek miktarlarda QNT elde tutmalarına izin vermelidir. Mart 2019 itibariyle, Quant Network (QNT)’ün piyasa değeri 34 milyon ABD doları seviyesinde olmuştur.


QNT Token Avantajları

Quant Network ekosistemi, ağa ve Overledger platformuna erişmek için QNT tokenını kullanır ve veri paylaşımını güvence altına alır. Sonuç olarak, ağın önemli bir parçası olan QNT tokenı, ekip üyelerinin aşağıdakileri belirten proje değerlerini paylaşır ve destekler:

 • Sorgulayıcılık

 • Girişkenlik,

 • Sarsılmaz olmak,

 • Atiklik,

 • Güvenilirlik.

Yaklaşımlar göz önünde bulundurulduğunda, proje ve tokenları hakkında daha fazla şey öğrenmeyi istememek mümkün değildir.


Quant Network (QNT)’ü Benzersiz Yapan Şeyler

Blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojisinin tanıtılmasından bu yana, yenilikçiler neredeyse bilinen her sektörde bunları kullanım örnekleri bulmuşlardır ancak bu projeler arasında kesintisiz birlikte çalışabilirlik sorunu ortaya çıkmıştır. Quant Network (QNT), “farklı” blok zincirleri arasındaki eksik bağlantı olarak yaratılmıştır.

Quant Network (QNT)’ün işletim sistemi Overledger, herhangi bir blok zinciri tabanlı projenin diğer tüm blok zincirlerine erişmesi için bir ağ geçidi görevi görecek şekilde tasarlanmıştır. Overledger ayrıca, bir uygulamayı Ethereum gibi aynı blok zinciri ekosistemindeki diğer uygulamalara bağlamada da çalışır.

Quant Network (QNT), çoklu blok zinciri etkileşimlerinden daha fazlası, uygulamaların farklı seviyelerde etkileşim kurması için farklı katmanlar oluşturur. Quant Network, işlemler, mesajlaşma, filtreleme ve sıralama için farklı katmanlara ve diğer uygulamalarla ilgili aynı mesajları paylaşmak ve bunlara referans vermek için bir uygulamaya sahiptir.

Quant App Store, birden fazla defterdeki işlemleri okuma ve izleme yeteneğine sahiptir. Geliştiriciler Overledger’ı kullanarak, Bitcoin gibi, uygulamayı desteklemeyenler de dahil olmak üzere çok çeşitli zincirlerde akıllı sözleşmeler yazarlar.


Quant Network (QNT) Güvenli midir?

Overledger sistemi, Quant Network’ün omurgasını oluşturur. Overledger, DLT ağları arasında iletişim sağlar ve farklı blok zincirlerle etkileşime girer. Overledger, farklı blok zincirlerini birbirine bağlamak için ağ geçitleri içerir. Ethereum’un hisse kanıtı blok zincirlerine benzer şekilde, Quant Network ekibi, hazine akıllı sözleşmelerinin ele alınmasında yer alır. Ekip, kullanıcılardan ağ geçitlerine akan QNT ödemelerini yönetir. Bunu, insanların herhangi bir gözlemciye karşı sorumlu tutulduğu bir şekilde yaparlar.


Dolaşımdaki Quant Network (QNT) Token Sayısı

Quant Network’ü kullanmak için QNT tokenlarının satın alınmasına gerek yoktur ancak bu ağı kullanmak için QNT tokenlarına ihtiyaç duyulur.

Herhangi bir geliştirici, platformda bir şey oluşturmak için lisans satın almalıdır. Bu durum, tokenların 12 ay boyunca kilitlenmesini gerektirir. Ağ Geçitlerini çalıştırmanın ve Overledger üzerinde okuma veya yazma işlemleri gerçekleştirmenin maliyeti, QNT tokenlarının kullanılmasını gerektirir.

QNT tokenlarının maksimum arzı 14.612.493 token olarak ayarlanmıştır. QNT tokenları şu şekilde dağıtılmıştır:

 • ICO sırasında halka 9,9 milyon QNT tokenı satılmıştır.

 • Projeyi devam ettirmek için şirket rezervine 2,6 milyon QNT tokenı tahsis edilmiştir.

 • Şirket kurucuları için 1,3 milyon QNT tokenı ayrılmıştır.

 • Şirket danışmanlarına 651.000 QNT tokenı verilmiştir.

Ekstra 2 milyon token şirket tarafından tutulmaktadır. Bu tokenların kilidi açıktır ve herhangi bir zamanda satılabilir veya verilebilirler.

Comments


bottom of page