top of page

Son Haberler

Kripto Paralar

Haftalık Analizler

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.

Stacks (STX) Nedir?

Stacks (STX), akıllı sözleşmeler için bir Bitcoin (BTC) katmanıdır. Bu blockchain platformu, akıllı sözleşmelerin ve merkeziyetsiz uygulamaların Bitcoin blockchain güvenliğinden faydalanmasını ve BTC ağında işlemler gerçekleştirmesini sağlar.

Stacks STX coin

Stacks, akıllı sözleşme teknolojisini Bitcoin blockchain ağına entegre ederek, Bitcoin'in güvenlik ve istikrar özelliklerinden yararlanmayı amaçlar.

Stacks, Bitcoin'e bağlı bir Katman-1 ekosistemi olduğu için, ağa getirdiği akıllı sözleşmeler Bitcoin'in hiçbir özelliğini değiştirmez, ancak güvenli bir şekilde etkileşime geçmelerini sağlar.

Bu platform, merkeziyetsiz uygulamaları açık ve modüler bir şekilde destekler. Geliştiriciler, birbirlerinin uygulamaları üzerinde çalışabilir ve farklı özellikler üretebilirler. Aynı zamanda, Stacks, Bitcoin ağını temel katman olarak kullanarak, Stacks ekosisteminde gerçekleşen her şeyin piyasadaki en güvenli blockchain tarafından desteklenmesini sağlar.

Stacks projesinin temel birimi STX token'dır.


Stacks Projesinin Kurucuları Kimler?

Stacks projesi, günümüzde Hiro Systems PBC olarak bilinen Blockstacks PBC şirketi tarafından 2013 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Şirket, Princeton Üniversitesi mezunları Muneeb Ali ve Ryan Shea tarafından 2013 yılında kurulmuştur. Ali, makine mühendisliği ve bilgisayar bilimleri alanında eğitim almıştır ve Stacks üzerinde çalışmaya hemen mezun olduktan sonra başlamıştır. Shea ise 2013-2018 yılları arasında şirketin CEO'su olarak görev yapmış, 2018'de kendi projelerine odaklanmak üzere şirketten ayrılmıştır.


STX Token İstatistikleri

En iyi Layer-1 token’lar arasında gösterilen STX token'ın toplam arzı 1.352.464.600 token'dir. STX token maksimum arzı ise 1.818.000.000 token olarak belirlenmiştir.Stacks Projesini Özel Kılan Nedir?

Stacks, diğer birçok blockchain projesinden ayrılan uzun bir geliştirme sürecinden geçmiştir. 8 yıl süren bu süreçte, Stacks ekibinin geliştirdiği konseptler, Princeton ve Stanford üniversitelerindeki akademisyenler tarafından incelenmiş ve olası zayıflıklar tespit edilmiştir.

Stacks, Bitcoin'in çalışmasını ele alır ve Bitcoin işlevselliğini genişletmeyi amaçlar. Ancak bu genişletmeyi, sert bir çatal (hard fork) gerçekleştirmeden veya orijinal blok zincirini değiştirmeden yapar. Stacks, Bitcoin blok zincirine doğrudan bağlanarak kendi yeni konsensüs mekanizması olan Proof of Transfer'ı kullanır. Ayrıca, yeni bir akıllı sözleşme kodlama dili olan Clarity'yi sunar.

Stacks, entegre bir adlandırma hizmeti olan Blockstack Naming Service ile tasarlanmıştır. Bu hizmet, kullanıcılara kripto varlıklara insanlar tarafından okunabilir isimler verme olanağı sağlar.

Stacks, ABD yönetiminin desteğini almış ve Hiro Systems PBC, SEC'ten dijital token satma onayı alan ilk şirket olmuştur.


STX Token Projesi

STX token, Stacks platformunun yerel kripto para birimidir. Akıllı sözleşmelerin yürütülmesi, para transferlerinin işlenmesi ve Stacks blockchain üzerine yeni dijital varlıkların kaydedilmesi gibi işlemlerde kullanılır. Proof of Transfer konsensüs mekanizması kapsamında, BTC yatıran Stacks madencilerine teşvik ödülü olarak dağıtılır.


Stacks Nasıl Çalışır?

Stacks'in çalışma şekli, madenciler ve stacker’lar (staker değil) olarak adlandırılan iki tarafın etkileşimine dayanır. Bu etkileşim, Proof of Transfer konsensüs mekanizması tarafından düzenlenir.

Stacks blockchain’inde madenciler aslında hiçbir şey kazanmazlar, ancak Bitcoin blok zincirinden zaten çıkarılmış olan BTC coin’leri STX coin kazanma şansı için taahhüt ederler.

Stacks blockchain, madencilerin çıkardığı her bloğun kullanıcı kimliğini ve işlem meta verilerini saklar ve bunu Stacks ekosistemindeki tüm uygulamalarla etkileşim kurmak için kullanır. Bitcoin'e bağlı olduğu için Stacks kimliklerinde veya cüzdan bakiyelerinde yapılan herhangi bir değişiklik, Bitcoin blockchain ağı kullanılarak doğrulanabilir.

Stacks blockchain’de saklanmayan, kalan tüm veriler Gaia adı verilen bir depolama sistemi kullanılarak saklanır. Bu depolama çözümü, bulut depolama sağlayıcılarına dayanır ancak kullanıcılara kendi soğuk depolama çözümleri lehine bulut depolamaya katılmama seçeneği sunar.


STX Token Yorum

Stacks, Bitcoin'in güvenliğinden yararlanarak merkeziyetsiz uygulamalar ekosistemini genişletmeyi amaçlayan kritik bir projedir. STX token da bu nedenle gelecek vadeden kripto paralar arasında gösterilmektedir.


Stacks (STX) Hakkında Sık Sorulan Sorular

  • STX Nedir? Stacks (STX), akıllı kontratların ve merkeziyetsiz uygulamaların, Bitcoin (BTC) güvenliğinden faydalanabilmesini ve Bitcoin blockchain ağında işlemler gerçekleştirebilmesini sağlayan bir platformdur.

  • STX Token Nerelerde Kullanılır? STX token, akıllı sözleşmelerin yürütülmesi, para transferlerinin işlenmesi ve Stacks blockchain üzerine yeni dijital varlıkların kaydedilmesi gibi işlemlerde kullanılır.

  • STX Token Madenciliği Yapılıyor Mu? Evet, STX token madenciliği, Proof of Transfer konsensüs mekanizması kapsamında yapılmaktadır.

  • STX Toplam Arzı Ne Kadar? STX toplam arzı 1.352.464.600 token'dır. STX maksimum arzı ise 1.818.000.000 olarak belirlenmiştir.

  • STX Neden Benzersizdir? Stacks, merkeziyetsiz uygulamalar ekosistemini Bitcoin (BTC) blockchain ağıyla buluşturduğu için benzersiz bir projedir.

  • STX Ne İşe Yarar? STX token, Stacks platformundaki işlem ücretlerinin ödenmesinde kullanıldığı gibi Proof of Transfer konsensüs mekanizması kapsamında teşvik ödülü olarak verilir.

Comments


bottom of page