top of page

Son Haberler

Kripto Paralar

Haftalık Analizler

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.

The Sandbox (SAND) Nedir?

The Sandbox; oyuncuların dizayn, paylaşım ve oyun için varlıkları satabilme yetkisine sahip olduğu, kullanıcılar tarafından yönetilen merkeziyetsiz bir sanal dünyadır.

the sandbox SAND coin

Sandbox metaverse, oyun pazarının dinamiklerini değiştirmeye ve yaratıcıları kullanıcı tarafından oluşturulan içerik aracılığıyla ürettikleri değer için ödüllendirmeye çalışan birkaç Blokzincir tabanlı sanal dünyadan biridir. Ethereum Blokzinciri üzerine inşa edilmiş bir ERC-20 yardımcı program tokenıdır.

The Sandbox, kullanıcıların dünya içi varlıkları ve oyun deneyimlerini oluşturabildiği, paylaşabildiği ve bundan para kazanabildiği Ethereum tabanlı bir meta veri deposu ve oyun ekosistemidir. Pixowl şirketi tarafından oluşturulan The Sandbox, platformların kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe sahip olduğu ve bunları kontrol ettiği geleneksel oyun pazarını bozmak üzere tasarlanmıştır. Diğer platformlarda içerik oluşturucuların ve oyuncuların hakları sınırlanmışken The Sandbox'ta, kullanıcılar sanal dünyadaki yaratımları üzerinde mutlak mülkiyete sahiptir.


Sand Coin Nedir?

Sand Coin, The Sandbox ekosisteminde işlemler ve etkileşimler için temel olarak kullanılan, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir ERC-20 tabanlı bir token’dır.  Proof of Stake konsensüsünü kullanan Sandbox’ta, platformla etkileşime girecek tüm kullanıcı türleri arasında döngüsel bir ekonomi sağlamak için Sand dışında 2 adet token türü kullanır.

Land: The Sandbox, Metaverse’deki dijital bir gayrimenkuldür. Oyuncular Land’i oyunlar, varlıklar ve etkileşimli deneyimlerle doldurmak için satın alırlar. 

Assets: Kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği (UGC) oluşturan/birleştiren oyuncular tarafından oluşturulan bir token’dır. Assets, ERC-1155 standardını kullanır ve ana faydaları The Sandbox Game Maker’da kullanılacak şekilde, piyasada alınıp satılabilir.

Sand Coin nedir

The Sandbox’ta en çok kullanılan token Sand Coin’dir. Sand Coin ile birlikte kullanıcılar aşağıdaki işlemleri yapabilir:

Sandbox Platformuna Erişim: Oyuncular oyun oynamak, ekipman satın almak veya Avatar karakterlerini kişiselleştirmek için Sand Coin’i kullanırlar.

İçerik oluşturucular, Sandbox’taki arazi satışları, SAND’ın Land satın alma talebini artıracaktır. Sanatçılar, Assets’leri pazara yüklemek için de Sand harcamak zorunda kalacaklardır.Yönetişim: SAND, sahiplerinin bir DAO (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon) yapısı kullanarak platformdaki Yönetişim kararlarına katılmalarını sağlayan bir yönetişim token’ıdır.

İçerik ve oyun yaratıcılarına vakıf hibesi ile platform yol haritasında özellik önceliklendirmesi gibi temel unsurlar üzerinde oy haklarını kullanabilirler. SAND sahipleri kendilerine oy verebilir veya oy haklarını kendi seçtikleri diğer oyunculara devredebilir.Staking: SAND, arazilerde pasif gelir sağlayan staking’e izin verir. Stake ederek daha fazla SAND alırsınız. Asset oluşturma için gerekli olan değerli mücevherleri elde etmenin de tek yolu budur.

Sand Coin projesi nedir


Sand Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Sand Coin nereden alınır sorusu da kripto severler tarafından merak ediliyor. Sand Coin, en yaygın metaverse projelerinden olduğu için token neredeyse bütün majör borsalarda bulunuyor. Binance, Huobi, FTX, Bybit, KuCoin, Gemini, Kraken, Bitstamp gibi büyük kripto para alım satım plâtformlarındana alınıp satılabiliyor.


Sand Coin Projesi ve Amacı Nedir?

Pixowl’un kurucu ortakları Arthur Madrid ve Sebastien Borget‘in buluşu olan Sandbox, oyuncuların Ethereum blok zincirinde oyun deneyimlerini oluşturabilecekleri, sahiplenebilecekleri ve bunlardan para kazanabilecekleri NFT’nin dahil olduğu bir metaverse’tür.

Sandbox en çok, iOS ve Android genelinde milyonlarca indirmeye ulaşan ve bunu birleştiren iki hit mobil oyun hiti The Sandbox (2011) ve The Sandbox Evolution (2016) ile tanınır. 2018’de geliştirici/yayıncı Pixowl, bu başarılı geniş içerik oluşturucu topluluğunu mobilden blok zinciri ekosistemine getirmeye karar verdi.

Sandbox’ın amacı ise Minecraft ve Roblox gibi mevcut oyun üreticilerine rakip olarak, yaratıcılara yarattıklarının değiştirilemeyen token’lar (NFT’ler) olarak gerçek sahipliğini sağlayarak onların ekosisteme katılımları için ödüllendirmektir.

Sandbox blok zinciri oyun platformu, birlikte kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) üretimi için kapsamlı bir deneyim sağlayan üç entegre üründen oluşur. Birleştirilmiş ürünler, blok zinciri ve akıllı sözleşmeler yoluyla kullanıcı tarafından oluşturulan içerik için telif hakkı sahipliğini güvence altına almalarına izin vererek kullanıcılara daha fazla fayda sağlar.


Sandbox’ın NFT pazarı, kullanıcıların VoxEdit ile yapılan NFT tasarımlarını yüklemelerine, yayınlamalarına ve satmalarına olanak tanır. Kreasyonlar önce merkezi olmayan depolama sağlamak için bir IPFS ağına yüklenir ve ardından sahipliğini kanıtlamak için blok zincirine kaydedilir.

Bu başarıldığında, yaratımlar, potansiyel alıcıların daha sonra satın alabileceği pazarda bir ilk satış teklifi yaparak satılabilecek varlıklar haline gelir.

Bu özelliklerin dışında bir de platformda VoxEdit gibi bir paket mevcuttur. VoxEdit, PC/Mac için kullanıcıların insanlar, hayvanlar, araçlar, yapraklar, araçlar ve öğeler gibi 3B nesneler oluşturmasına ve canlandırmasına olanak tanıyan, kullanımı kolay ancak güçlü bir ücretsiz 3B voksel modelleme ve NFT oluşturma paketidir. Y

apı taşlarına benzer kare 3D pikseller olan vokseller, güzel kreasyonları hızla oluşturmak için VoxEdit kullanılarak manipüle edilebilir.

Bir kez oluşturulduktan sonra, nesneler NFT oyun varlıklarının platformda yer alması için VoxEdit’ten The Sandbox pazarına aktarılabilir.

Sandbox’ın NFT pazarı, kullanıcıların VoxEdit ile yapılan NFT tasarımlarını yüklemelerine, yayınlamalarına ve satmalarına olanak tanır.

Kreasyonlar önce merkezi olmayan depolama sağlamak için bir IPFS ağına yüklenir ve ardından sahipliğini kanıtlamak için blok zincirine kaydedilir. Bu başarıldığında, yaratımlar, potansiyel alıcıların daha sonra satın alabileceği pazarda bir ilk satış teklifi yaparak satılabilecek varlıklar haline gelir.


Sand Coin Hangi Ağda ve Blok Zincirinde Bulunuyor?

Sand Coin, hangi blok zincirinde bulunduğu sorusunu yanıtlarsak şu an sadece Ethereum ve Solana blok zincirinde yer aldığını söyleyebiliriz.


SAND Coin Kimin ve Hangi Ülkenin?

2011 yılında kurulan oyun geliştirme şirketi Pixowl’un kurucu ortakları tarafından ortaya çıkarılan The Sandbox’un ilk oyunu da 2011 yılında piyasaya sürüldü. Pixowl şirketinin 2018 yılında Hong Kong merkezli risk sermayesi ve oyun geliştirici şirket Animoca Brands’e 4,9 milyon dolara satılmasının ardından Sand coin projesi Hong Kong merkezli olarak piyasaya sürüldü.


The Sandbox Projesi ve Geleceği

Ethereum blockchain’inde (ERC) oluşturulan Sand coin projesi, NFT’lerinde içerisinde bulunduğu bir metaverse oyna-kazan oyunudur. The Sandbox, 2021 yılında gösterdiği performansla en çok konuşulan kripto paralardan biri oldu. Oyuncuların sanal bir dünya tasarlayabildiği oyun, merkeziyetsiz ve topluluk odaklıdır. Dünyanın en büyük şirketlerinden Facebook, metaverse’e inancından dolayı şirketin adını Meta olarak değiştirmişti. Ayrıca birçok önemli firma da metaverse’ün önümüzdeki yıllarda çok büyük bir piyasa değerine sahip olacağı düşünüyor. Bu nedenle metaverse’e ilk giren şirketlerden biri olan The Sandbox’ın yerel token’ı sand coin metaverse’ün gelişimiyle birlikte önümüzdeki yıllarda yükselme potansiyeline sahip durumda bulunuyor.

The Sandbox toplamda 3 parçadan oluşuyor. Bunlar; VoxEdit, Sandbox Game Maker ve Sandbox pazar yeridir. VoxEdit programı oyuncuların gerçek dünya ürünlerini 3 boyutlu nesnelere dönüştürmesini ve canlandırmasını sağlamaktadır. NFT pazar yerinde üretilen bu ürünler yüklenebilir, satılabilir ve yayınlanabilir. The Sandbox’ın Game Maker uygulamasında ise oyuncular ücretsiz olarak 3 boyutlu oyunlar oluşturabilir.

The Sandbox, bu ürünleri sayesinde oyun üretmek için “kodlama bilgisine” gerek olmadığını söylüyor.

Comentarios


bottom of page